Select Page
  

Make or buyA restaurant bakes its own bread for a cost of $165 per unit (100 loaves), including fixed costs of $43 per unit. A proposal is offered to purchase bread from an outside source for $110 per unit, plus $15 per unit for delivery. How to calculate a differential analysis dated August 16 to determine whether the company should make (Alternative 1) or buy (-Alternative 2) the bread, assuming fixed costs are unaffected by the decision.