Select Page
  

Pane Corp. manufactures and sells a nutrition drink for children. It wants to develop a standard cost per gallon. The following are required for production of a 100 gallon batch:1,960 ounces of lime Kool-Drink at $.12 per ounce40 pounds of granulated sugar at $.60 per pound63 kiwi fruit at $.50 each100 protein tablets at $.90 each4,000 ounces of water at $.003 per ouncePane estimates that 2% of the lime Kool-Drink is wasted, 20% of the sugar is lost, and 10% of the kiwis cannot be used.Compute the standard cost of the ingredients for one gallon of the nutrition drink. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 52.75.)Standard Cost per Gallon$