Select Page
  

2. Budget Variance Analysis The actual quantity of material used was 31,000 with an actual cost of $7.75 per unit. The actual labor hours were 33,000 with an actual rate per hour of $15. a) Develop a variance analysis including a budget variance performance report and appropriate variances for materials and labor. Use the budget variance student worksheet provided. b) In your budget variance report, discuss each variance. What does the variance tell you?